تبلیغات
دفتر ۱۰۰ برگ - "سودای صلح و سیاست" در شماره جدید نسیم بیداری
دفتر ۱۰۰ برگ
... خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 10 اردیبهشت 1391 توسط اشرفی

اولین شماره نسیم بیداری در سال جدید منتشر شد. نسیمی ها برای این شماره چند تا پرونده کار کرده اند که شاید مهم ترینشان پرونده" حکمت و مصلحت" است در مورد مجمع تشخیص مصلحت نظام. موضوعی که با شروع دوره جدید آن و انتصاب دوباره آقای هاشمی به ریاست مجمع، به یک باره چالش برانگیز شد. در این پرونده، دوره های مختلف مجمع بررسی شده و طبق معمول، چند تا مصاحبه خوب هم انجام شده؛ از جمله گفتگو با مجید انصاری و علی اکبر جوانفکر. البته جوانفکر در این مصاحبه پیشنهاد داده که هاشمی باز نشسته شود. حتی پا را فراتر نهاده و گفته:" نگهداشتن افراد مسن در نظام حکومتی، ظلم به آنها و خانواده هایشان نیز هست. آن ها حق دارند استراحت کنند..." در کنار این گفتگوها، نمی شود از مقالات خوب سرگه بارسقیان و مهرداد خدیر چشم پوشی کرد. البته در این پرونده، جای غلامحسین الهام، نظریه پرداز معاصر! با اون نظرات بحث انگیزش خالیه. البته؛ فکر می کنم که بچه های نسیم نتونستند از ایشان مصاحبه بگیرند. و الا چاپش می کردند.

بست نشینی 11 روزه احمدی نژاد، موضوع پرونده دیگریست که در آن سعی شده به یکی از راه های پیش روی رئیس جمهور یعنی استعفا پرداخته و از منظر حقوقی نقاط قوت و ضعف این راهکار را بررسی کرده است. در بخش بین الملل، سیره نظری و عملی نلسون ماندلا بررسی شده است. همین شباهت اصلاح گری ماندلا با سید محمد خاتمی، کافی بود تا یک مصاحبه اختصاصی( و البته کوتاه) از رئیس جمهور سابق ایران گرفته و منتشر شود. و از انجا که به علاقه شخصی سید یزدی به سید اردکانی واقفم، عکس روی جلد این شماره می شود: خاتمی. مقدمه بسیار زیبا و خواندنی این پرونده از سید طبا، خود حکایت این ماجراست:«...نیک بختی آنجاست که تجربه پیوند صلح و سیاست در سرزمین ما تداوم داشته و کسانی چون سید محمد خاتمی، چه در میدان داخلی و چه در عرصه بین المللی، پارادایم آشتی و پیوند میان صلح و سیاست را دنبال کرده است...». محسن هاشمی رفسنجانی، در بخش دیگری از این پرونده، خاطرات جالبی از دیدار هاشمی با ماندلا در سال 75 نقل کرده است که بهتره خودتان با تهیه نشریه اون را بخوانید. این پرونده نسبت به پرونده های دیگر قطورتر است. چند مقاله دیگر از افراد سرشناس و سفرای سابق به جذابیت پرونده افزوده است.

در بخش اندیشه( که کمتر به آن پرداخته می شود) بحث توسعه آورده شده است که در آن مصاحبه شوندگان به علل توسعه نیافتگی ایران از منظر خویش پرداخته اند. اندشمندانی( که بیشتر اقتصادی اند) از جمله حسن سبحانی، موسی غنی نژاد، محمد ستاری، حسین راغفر، فرشاد مومنی و مسعود نیلی در گفتگوهای مفصلی، سعی کرده اند که این بلاتکلیفی را پاسخ دهند.

دو بخش تقریبا ثابت" پیشخوان" و " نامه ماه" در این شماره حضور دارند که طبق سیاق قبلی به کارشان ادامه می دهند. در این شماره از سند قانون اساسی خبری نیست و احتمالاً به آخرهای عمرش رسیده است.

"دزدان مال و دزدان عقیده" عنوان سرمقاله این شماره به قلم سید محمد طباطبایی می باشد که توصیه می کنم دوستان عزیز آن را بخوانند.
طبقه بندی: عمومی،  عکس، 
برچسب ها: نسیم بیداری، شماره 26، سودای صلح و سیاست،
درباره سایت
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
صفحات جانبی
پیوند ها
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
قالب وبلاگ